Historia Zespołu

Budowa szkoły w Bysinie 2000 rok

Budowę Zespołu Placówek Oświatowych w Bysinie rozpoczęto w 1995. W tym czasie była to jedna z największych inwestycji oświatowych Miasta i Gminy Myślenice z przeznaczeniem na szkołę podstawową i przedszkole. Po reformie w obiekcie utworzono Gimnazjum, Szkołę Podstawową i Przedszkole Samorządowe, które tworzyły Zespół. W lipcu 2000 roku oddano do użytku część wschodnią budynku, gdzie mieszczą się pracownie: biologiczno-chemiczna, fizyczna, matematyczna, geograficzna, języka polskiego, historyczna i informatyczna. Szkoła ma również salę gimnastyczną. W lipcu 2001 oddano do użytku część zachodnią budynku, w której znajduje się sala gimnastyczna.

W dniu 1 września 2001 odbyła się uroczystość otwarcia Zespołu. Do udziału w tym uroczystym dniu zostali zaproszeni: przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Myślenice; Burmistrz Pan Kurowski i W-ce Burmistrz Pan Maciej Ostrowski i przedstawiciele Kuratorium Oświaty. Poświęcenia szkoły dokonał jego Ekscelencja ksiądz biskup Jan Szkodoń. Po mszy świętej w Kościele Parafialnym w Bysinie odbyła się część artystyczna w szkole.

Wybór Patrona

W roku szkolnym 2003/2004 w planie wychowawczym założono przygotowanie listy 12 kandydatów na patrona. Zgodnie z założeniem klasy przygotowały prezentacje jednej z postaci. W styczniu 2004 roku spośród 12 kandydatów; uczniowie, nauczyciele i rodzice wybrali 3 postacie; Marie Curii Skłodowską, ks. kard. Adama Stefana Sapiehę i Józefa Piłsudskiego. Uczniowie 2/3 swoich głosów oddali na Sapiehę. W kwietniu 2004 Rada Rodziców wybrała na patrona księcia kard. Adama Stefana Sapiehę. W dniu 23 czerwca 2004 roku podczas Rady Pedagogicznej nauczyciele większością głosów opowiedzieli się za Sapiehą.

 

Nadanie imienia

Rok szkolny 2004/2005 poświęcony został przygotowaniu nadania imienia. Systematycznie podejmowane były działania służące pracy z patronem;
– W ramach godzin religii przybliżono uczniom sylwetkę przyszłego patrona
– W ramach godzin wychowawczych uczniowie poznali życie i działalność ks. kard. Adama Stefana Sapiehy.
– W listopadzie 2004 roku odbyła się wycieczka do Krakowa „Śladem Patrona”.
– W listopadzie 2004 przeprowadzono pisemny ogólnoszkolny konkurs o wiedzy o życiu i działalności księcia kardynała.
– W styczniu 2005 odbył się międzyklasowy turniej o życiu i działalności przyszłego patrona.
– W marcu b.r. odbył się konkurs poetycki na „Hymn szkoły”, a w kwietniu literacki – „Moje spotkanie z Sapiehą”.
Równocześnie o planach nadania szkole imienia; księcia kard. Adama Stefana Sapiehy, został poinformowany ówczesny Papież Jan Paweł II.
Systematycznie szkoła jest doposażana w filmy i pozycje książkowe nawiązujące do postaci księcia kard. Stefana Adama Sapiehy. W działaniach tych wspierał szkołę ówczesny proboszcz Parafii Bysina ks. Jan Borzęcki.

21 marca 2005 r. Rada Miejska w Myślenicach Uchwałą Nr 230/XXXVI/2005 wydała Akt nadania imienia Księcia Kardynała Adama Stefana Sapiehy dla Przedszkola Samorządowego, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wchodzących w skład Zespołu Placówek Oświatowych w Bysinie.

Uczniowie przed pomnikiem księcia Adama Stefana Sapiehy, w tle koœciół Franciszkanów w Krakowie (2004)

Dzień Patrona szkoły księcia kard. Adama Stefana Sapiehy

W dniu 14 maja 2005 (dzień urodzin patrona) miała miejsce uroczystość nadania imienia księcia kard. Adama Stefana Sapiehy. Rozpoczęła się ona o godzinie 10:00 uroczystą Mszą św. w kościele parafialnym p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bysinie. Po przejściu do budynku Gimnazjum nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej i poświęcenie obrazu patrona. W sali gimnastycznej odbyło się przekazanie sztandaru gimnazjum i część artystyczna. Po uroczystości zaproszeni goście zwiedzili budynek.

Obraz na płótnie księcia kard. Adama Stefana Sapiehy, zamieszczony w Gimnazjum w Bysinie autorstwa Pani Krystyny Ambroży